nedelja, 16. september 2007

Otroški spomini

Mislim, da me je že od nekdaj privlačila čarodejstvo oz. magija. V tistem pravem smislu, saj veste: rokohitrstvo, iluzije, mentalizem in podobno. Sprijaznimo se, nadnaravnih moči nima nobeden na svetu. Skratka, moja prva srečanja s to umetnostjo:

Če se prav spomnim, sem prvič videl čarodeja po televiziji. In to je bil David Copperfield in izginjajoči Kip svobode, levitacija vagona ter njegova iluzija prehoda skozi Kitajski zid (pač z glavo skozi zid). No, tudi prežagali so ga nekajkrat. David je svoje megalomanske iluzije izvajal perfektno, navduševal mlado in staro, zmenkaril z manekenko, letal po zraku in bil lep za umret. V spominu ga imam kot resnega in predanega človeka, vendar, ko sem pred kratkim še enkrat pogledal njegove oddaje sem videl, da so polne humorja in "smiselnega žlobudranja ob izvajanju iluzij" (imenovanega "patter" v profesionalnem žargonu). Ni kaj, za takratni čas odlične oddaje vredne ponovnega ogleda. Takrat je Slovenija 1 vrtila njegove oddaje v nadaljevanjih – zamudil nisem prav nobene.

Čisto drugačna izkušnja pa so bili nastopi čarodejev v lokalni telovadnici – spomnim se dveh nastopov. Prvi čarodej (imena žal nevem) je bil precej tipičen (klobuk in frak, tudi Poirotove brčice), izvajal je predvsem odrske iluzije, vlekel zajce iz svojega klobuka, imel očarljivo asistentko in tudi dva papagaja (mogoče so bile golobice, kdo bi vedel). Najbolj se ga spomnim po izvedbi trika Linking Rings (veliki kovinski obroči, sklenjeni, ločeni v nemogočih pogojih). V zadnji fazi trika je šel med publiko in gledalci so poskušali obroče ločiti – brez uspeha, on pa jim je medtem kradel ure in denarnice – prav neverjetno. Tudi možakarju dva sedeža stran je poskušal ukrasti uro, pa mu ni uspelo - verjetno je bila pretesno zapeta. Sam žeparskih sposobnosti nisem videl (preveč sem bil zatopljen v obroče), opazil pa jih je moj oče. Na koncu je čarodej na odru nedolžno vlekel nakradeno blago iz žepov in ga vračal publiki. Nepozabno.

... nadaljevanje sledi ...

nedelja, 9. september 2007

"Magic saved my life."

Življenje velikega evropskega čarodeja Paula Potassyja (na sliki s svojo ženo, oba v mlajših letih) je polno zanimivih in neverjetnih zgodb. Po svetu je potoval celih 66 let in nastopal v 44 državah. Tekoče govori 6 jezikov, tudi japonščino. Podrobneje o njem kdaj drugič, zaenkrat pa tale prigoda.

Leta 1943 se je komaj 20 letni Paul boril na nemški strani. Paul in še osem vojakov je bilo poslanih v izvidnico za Rusi. Rusi so v tistem trenutku napadli s petimi tanki in 300 možmi. Nemška izvidnica pa v jok in na drevo (beri: v beg). Med bežanjem se je Paul odločil, da se naredi mrtvega - ulegel se je v sneg in pri -25°C poskušal ostati miren. Dva nemška vojaka sta uspela ubežati, ostale so Rusi pobili.

Kmalu pa je ležeči Paul zaslišal glasove - bila sta to dva Mongola, ki sta bila poslala, da preiščeta mrtve vojake. In ni trajalo dolgo preden sta odkrila še vedno živega Paula in mu nastavila pištolo na glavo. On pa je naenkrat dobil idejo, da reče: "Artist!" Beseda je naletela na odobravanje in Paul je vzel karte iz žepa, ter z njimi začel izvajati trike na vse mogoče načine. Mongola sta se nasmehnila in odmaknila pištolo z njegovega čela.

Takrat pa so Ruse nazaj napadli Nemci in Rusi so se umaknili, skupaj s svojo novo pridobitvijo - čarodejem. Paul je moral naslednjih 360 km (toliko je bilo do najbližjega vojaškega zapora) izvajati samo trike s kartami in nič drugega. No, izvajal je še en trik v katerem so "izginevale" kroglice kruha - tega je delal 6 krat na dan in zato pojedel veliko kruha.

petek, 7. september 2007

Magija ali iluzija?

Tak je bil naslov članka, ki je izšel v junijski številki revije 26!. Napisal sem nekakšen kratek (zelo, zelo kratek) pregled čarodejstva (čarovništva, magic-a, etc.) od začetka pa do sedanjega časa. Ogromno informacij zaradi pomanjkanja prostora izpuščenih in mnogo več izgubljenih v času. Precej dramatično. Objavljam kratek odlomek, celoten članek pa je dostopen tukaj (.pdf, 273kb).

Jezus, Sherlock Holmes in Houdini
Slavni čarovnik madžarskega porekla, Harry Houdini, je svoj navdih in umetniško ime (njegovo pravo ime je bilo Ehrich Weiss) dobil pri Robertu-Houdinu. Imenu je dodal črko i, kar naj bi, sicer zmotno, pomenilo »kot Houdin«. Houdini je bil tako slaven, da se ga je omenjalo med tremi imeni, ki naj bi jih v takratnem času poznali prav vsi na svetu. Svojo slavno pot je začel kot rokohitrec, predvsem s kartami. Kasneje je ugotovil, da največje uspehe dosega s tem, ko poizkuša pobegniti iz različnih zaprtih skrinj, prisilnih jopičev, lisic in z vodo napolnjenih prostorov. Houdini je resnično tvegal svoje življenje pri svojih drznih podvigih – občinstvo je bilo z vsakim uspešnim podvigom še bolj zahtevno in to je gnalo v izmišljanje nemogočih situacij in smrtnih pasti, iz katerih so ga včasih morali tudi reševati.

četrtek, 6. september 2007

Worn. Cracked. Faded over the years.

Te karte, poimenovane Series 1800 (namigujejo na letnico?), so moja najnovejša pridobitev s poletnega obiska Londona. V bistvu sem komaj čakal, da si jih bom lahko kupil ... Vsak trik z njimi lahko postane bolj pristen in originalen, the sky is the limit. Priznajte - izgledajo neverjetno, pravzaprav neverjetno stare. Vsaka karta je drugačna od druge - vsaka ima svoj unikaten izgled. Kot pravijo izdelovalci:

No detail was left untouched - artwork on each card was delicately hand-crafted by Ellusionist's top graphic team. Even the seal on the deck looks like it was left in a gritty New York alley "for a spell". Better. Badder. Older.

Karte izgledajo stare in tudi delujejo stare, ko jih držiš v rokah. Ne razumite me narobe - doma imam še vedno moje prve karte (sedaj so stare leto in par mesecev), ki so praktično črne, popolnoma zvite, limaste, kosmate (etc.) od konstantne rabe in so pač za v koš (pa tega ne bom storil, ker si hočem naredit okenske zavese iz kart) - karte Series 1800 so pač brezhibne kar se tiče manipulacije z njimi. Drsijo kot namazane.

PS: Sem ponosen lastnik tako modrih kot rdečih, obe škatlici sta še vedno zaviti v celofan (jih je kar škoda). No, sprobal sem tiste, ki si jih je kupila punca.

Še pomnite tovariši



Tale video (tisti trenutek pretenciozno poimenovan Potovanje v neznano) je nastal za nagradni natečaj, ki je bil razpisan na straneh Euro<26. Nahitro smo ga posneli in, seveda, osvojili prvo mesto. Nekaj stvari sem takrat že znal, obvladal pač ne ... Takrat je bilo dva meseca odkar sem se začel ukvarjati s svojo (najverjetneje) doživljensko obsesijo. No, nastalo je tole.

Še ostale informacije: uporabljene karte se imenujejo Bicycle Black Tiger Deck, majica je Batmanova, mizica lesena, za ozadje je poskbel oče, za zvočno kuliso pa Rammstein. Roka na sprožilcu je Simonova, sprožilec (in vse, kar se ga drži) pa pripada Mihu (fotkič menda ni več med živimi – slava mu!). Še enkrat pa bi se zahvalil vsem, ki ste glasovali zame in posledično mojega iPodiča.

sreda, 5. september 2007

In Medias Res


"Of of what one can't make sense, one may make art."
- John Barth